Haber

Küba, Okulları ve Ekonomiyi Yeniden Açma Stratejisiyle İki Yaşından İtibaren Çocukları Aşılıyor

Küba Eylül ayında, 2 yaşından itibaren çocukları COVID-19’a karşı toplu aşılamaya başlayan ilk ülke oldu. Koronavirus aşıları zorunlu olmasa da ebeveynler ve çocuklar, çocukları için aşı yaptırmak için klinikleri, hastaneleri ve hatta aşılama merkezlerine dönüştürülmüş okulları dolduruyor.

Laura Tijeras, 4 yaşındaki kızı Anisol’ün Küba’nın kendi ürettiği Soberana veya Sovereign aşılarından birinin ilk dozunu olmasından sadece birkaç dakika sonra, “Rahatladım,” dedi. “Birçok insan hala hastalanıyor ve aşıyla daha fazla korunuyoruz.”

CNN ve başka medya kuruluşlarının görüntü almak için davet edildiği Havana’daki bir poliklinikte, kliniğin yöneticisi tarafından bir günde 3 ve 5 yaş arası 230’dan fazla çocuğun aşılandığı açıklandı.

Küba’nın ilaç düzenleme kurumu şimdiye kadar, Kübalı bilim adamları tarafından koronavirusa bağlı ciddi hastalıkları ve ölümleri önlemede oldukça etkili olduğu açıklanan üç yerli aşıya acil kullanım onayı verdi.

Eleştirmenler Küba hükümetinin programlarıyla ilgili aşırı gizlilikten şikayet ederken, Kübalı bilim adamları geçen hafta yerli aşıları için onay almak üzere Dünya Sağlık Örgütü’yle veri paylaşmaya başladıklarını açıkladılar.

Haber İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber