Haber

KLİMİK’ten Korona Notu: Kraken’in Türkiye’de Başladığı Tahmin Ediliyor

KLİMİK Derneği, koronavirus varyantı ‘Kraken’in Türkiye’de başlamış olabileceğine dair bir açıklama yayınladı.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği , COVID-19’la ilgili bir bilgi notu paylaştı. Erişkin Bağışıklaması Çalışma Grubu’nun bilgi notunda koronavirusun ‘kraken’ adıyla anılan ‘XBB.1.5’ varyantının Türkiye’de başlamış olabileceği belirtildi.

Bilgi notunda koronavirusun mutasyonlarla yeni varyantlar oluşturmayı sürdürdüğü ve bu sürecin yakın gelecekte önlenemeyeceği ifade edildi.

Mevcut verilere göre, omikronun alt varyantı olan ‘BQ.1.1’ veya ‘XBB.1.5’in, omikron alt varyantlarının sebep olduğu hastalığın klinik bulguları ve ağırlığının öncekilerden farklı olmadığı ifade edildi.

”PANDEMİ BİTTİ’ AŞAMASINDA DEĞİLİZ’

Salgının bitmediği ifade edilen açıklamada, “Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu hastalığı geçirerek ya da aşılanma yolu ile bağışıklık kazanmış durumda olmasına karşın, halen hastalığı geçirmemiş veya aşılanmamış çok sayıda insanın olması ve virusun mutasyonlarla bağışıklıktan kaçabilme özelliği kazanabilmesi nedeniyle yeni varyantlar gelişmeye devam etmektedir. Aşılı ve/veya hastalığı geçirmişlerde gelişen bağışıklık, yeni varyantlarla gelişen infeksiyonlarda ölüm ve ağır hastalık riskini belirgin olarak azaltsa da özellikle yeterli bağışıklık yanıtı geliştiremeyen çok yaşlı veya bağışıklığı baskılanmış kişilerde, her yeni varyantla olan infeksiyonlar, ağır hastalığa ve ölümlere neden olmaktadır. Virus halen hem yaz hem de kış aylarında etkili olmaya devam ettiği için henüz mevsimsel özellik kazanmış da görünmemektedir. Kalabalık nüfusuna ek olarak toplum bağışıklığı çok düşük olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde vaka sayıları hızla artmaktadır. Çin’in yanı sıra Güney Kore ve Japonya’da yüksek olgu sayılarının yeni ve daha bulaşıcı omikron alt varyantları veya omikron dışı varyantlar için uygun koşullar sağladığına dair endişeler artmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Bilgi notu, “‘Pandemi bitti, artık virusu izlemek ya da hatırlatıcı doz aşıları olmak gerekmiyor’ demek aşamasında olmadığımız görülmektedir” diye sonlandırıldı.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber