Haber

KLİMİK Erişkin Bağışıklaması Çalışma Grubu’ndan COVID-19 Varyant Aşıları Hakkında Bilgi Notu

COVID-19 pandemisinde süreci en çok etkileyen faktörlerden olan aşı uygulamalarında geçen hafta yeni bir gelişme yaşandı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 31 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile ‘Varyant Aşı’ olarak tanımlanan bivalan mRNA aşılarına onay verdiğini açıkladı. Aralık 2021’de FDA acil kullanım onaylarını alan mRNA aşıları [Pfizer-BioNTech (BNT162b2) ve Moderna (mRNA-1273)] halen tüm dünyada kullanılan aşılar içerisinde hastalığı engelleme ve ağır infeksiyonu önleme konusunda en etkili aşılar olmakla birlikte yeni varyantlara karşı koruyuculuğun azaldığı gözlenmekteydi. Gerek deneysel çalışmalar gerekse gerçek yaşam verileri aşı etkililiğinin azaldığını gösterdiğinden bu varyantlara karşı etkili aşı şemaları ve yeni aşı geliştirme çalışmaları hız kazanmıştı. Bu çalışmalar sonucunda orijinal (Wuhan) virusu ile birlikte Omikron BA4/BA5 varyantlarına karşı antikor sağlayan ikili (bivalan) aşılar geliştirilmiş ve FDA tarafından hem önceki çalışmaların verileri ele alınarak hem de klinik araştırma şeklinde olmayan araştırmaların detaylı analizleri yapılarak 31 Ağustos 2022’de acil kullanım onayı almıştır. FDA acil kullanım onayı verirken, özellikle okulların da açılması ile birlikte Eylül ve Ekim ayları içinde vaka sayısının artacağı öngörüsünün etkili olduğunu vurgulamıştır.

Omikron varyantlarına karşı daha yüksek bir etkinlik sunması beklenen bivalan aşıların mRNA aşısı ile aşılanmış ve primer aşı şemasını tamamlamış ve son aşının üzerinden en az iki ay geçen veya herhangi bir güncel COVID-19 aşısı uygulaması üzerinden iki ay geçen erişkinler (>18 yaş) için uygun olduğu belirtilmektedir. FDA çocuk yaş grubu için12-18 yaş aralığında Pfizer Biontech bivalan aşısını önerirken Moderna bivalan aşısı için ise daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekmektedir.

Güncel bilgiler ışığında;

  • Bivalan aşılar en az iki doz mRNA aşısıyla aşılanmış kişilere rapel (hatırlatma) aşı dozu olarak önerilmektedir.
  • Bundan sonra hatırlatma dozlarının bivalan aşılarla yapılması önerilmekle birlikte COVID-19 aşılarını hala tamamlamamış olan sağlıklı veya riskli gruplardan 12 yaş üstü tüm vatandaşlarımızın yeni aşılar ülkemize gelene kadar mevcut mRNA aşıları ile aşı şemalarını tamamlamaları önerilir.
  • Henüz ülkemizde bulunmayan bivalan aşıların en kısa sürede ülkemizde de kullanıma girmesi özellikle riskli gruplar için gereklidir.
  • Bivalan aşıların yan etki profili açısından mevcut RNA aşılarından bir farklılık oluşturması beklenmemektedir.

Derneğimizin güncel COVID-19 aşı önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

Klimik EBÇG Yürütme Kurulu

FDA Duyurusu İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber