Haber

İsveç COVID-19 Yayılımıyla İlgili Üç Senaryo ve Bağışıklık Rehberi Yayımladı

İsveç Halk Sağlığı Kurumu gelecek yıl ülkelerinde COVID-19 yayılımının nasıl olabileceğine dair üç senaryo içeren bir rapor yayımladı.

Rapor, önümüzdeki yıl 1 Eylül 2021’e kadar COVID-19’un yayılımının nasıl devam edeceğine dair üç senaryo sunuyor: Senaryo 0, Senaryo 1 ve Senaryo 2. Senaryo 0, yayılım şu andaki gibi düşük düzeyde devam ederse olacak gelişmeleri açıklıyor ve bu durumda yayılımın giderek azalması bekleniyor. Senaryo 1’e göre, 2020 sonbaharında yayılımın hızla artması ve sonra hızla düşmesi bekleniyor. Senaryo 2’ye göre ise daha uzun süreli ve düz bir çizgide devam eden bir yayılım bekleniyor.

Senaryolar başta İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve Tıbbi Ürünler Kurumu olmak üzere diğer devlet kurumlarının yeni bir dalgaya karşı yapacakları hazırlık planlarına dahil ediliyor.

Haberde ayrıca, İsveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından kimlerin COVID-19’a karşı bağışıklık kazanmış sayıldığını ve başkalarıyla yakın temas kurarken bunun ne anlama geldiğini açıkça belirten bir rehber hazırlandığına yer veriliyor. Daha önce bir kişinin bağışıklık kazanmış sayılması için COVID-19’a karşı antikor oluşturduğunu gösteren bir test yapılması gerekiyordu. Yeni rehbere göre hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişilerin kanda ölçülebilir oranda antikor geliştirmiş olmasa bile en az altı ay boyunca tekrar hastalanma ihtimalinin düşük olduğuna yer veriliyor.

Haber İçin Tıklayınız 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber