Haber

İsrail, Omikron Varyantının Hızlı Yayılması ve Teste Artan Talep Nedeniyle COVID İçin Test Kurallarını Yeniden Düzenleyecek

İsrail Sağlık Bakanlığı, PCR testleri yerine hızlı antijen testlerinin daha fazla kullanılacağını ve test merkezlerinin ağır yük altında kalması nedeniyle test gerekliliklerinin aşılara ve semptomlara bağlı olarak yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Hızla yayılan omikron varyantı karşısında yeterli sayıda COVID testi uygulanmakta zorlanılıyor ve bu durumda test politikalarının gözden geçirilmesinden başka seçenek kalmıyor.

Kaynaklar, İsrail Sağlık Bakanlığı’nın, infekte bir kişiyle temas eden aşılanmamış kişilerin karantinadan muaf olabilmesi için PCR testi yerine resmi test istasyonlarında yapılan hızlı antijen testine izin vermeye hazırlandığını bildiriyor. Bakanlığın hızlı teste vurgu yaparak daha fazla test istasyonu kurmayı ve bunları daha erişilebilir hale getirmeyi planladığı söyleniyor. Ek olarak 20 milyon hızlı test kiti satın alındığı bildiriliyor.

Üst düzey bir Sağlık Bakanlığı yetkilisinin Haaretz’e verdiği demeçte “Herkes, daha önce görmediğimiz bir infeksiyon ve hastalık oranıyla karşı karşıya olduğumuzu anlıyor. Geçen hafta (infekte biriyle temas eden) aşılanmış kişilere PCR yerine antijen testi yapılmasına karar vermemiz boşuna değil” ifadelerini kullandı. “Muhtemelen bu hafta aşılanmamış kişilerin de antijen testleri yapması gerektiğine karar vereceğiz.”

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber