Haber

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Acil Çağrı Yaptı: ‘Omikron Dalgası Geliyor. Takviye Dozu Şimdi Olun’

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson dün, “Omikron dalgası geliyor” diyerek insanları aşı olmaya davet eden acil bir ulusal çağrı yaptı.

Çağrı, Birleşik Krallık’ın Baş Sağlık Görevlileri “Birleşik Krallık COVID Uyarı Düzeyi”ni Omikron varyantı vakalarındaki hızlı artış nedeniyle pazar günü Seviye 3’ten Seviye 4’e yükselttiğinde geldi.

En son veriler, Omikron’un son derece bulaşıcı olduğunu ve Aralık ortasına kadar baskın varyant olacağını gösteriyor. Vakalar artık her 2-3 günde bir ikiye katlanıyor.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı bugün Birleşik Krallık genelinde ek 1576 doğrulanmış Omikron varyantı vakasının rapor edildiğini bildirdi. Birleşik Krallık’ta teyit edilen toplam COVID-19 Omikron vakası sayısı 4713’tür.

Vakaların büyük çoğunluğu İngiltere’de rapor edilmiştir (4487).

Cuma günü yayımlanan veriler, semptomatik infeksiyona karşı aşı etkinliğinin sadece iki dozla Omikron’a karşı önemli ölçüde azaldığını, ancak üçüncü dozun korumayı %70’in üzerine çıkardığını gösteriyor.

Bugün Johnson, ülkede Omikron varyantı ile infekte olan en az bir hastanın öldüğünü doğruladı. Bu, yeni varyanta bağlı olarak dünya çapında halka önünde onaylanan ilk ölüm.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber