Haber

Imperial College London Araştırması: Diğer Koronaviruslarla İndüklenen T Hücreleri, SARS-CoV-2 İnfeksiyonuna Karşı Çapraz Koruma Sağlıyor

Nature Communications’da yayımlanan ve Imperial College London araştırmacıları tarafından yönetilen yeni bir çalışma, T hücrelerinin koruyucu rolüne dair ilk kanıtları sunuyor. Önceki çalışmalar, diğer koronaviruslar tarafından indüklenen T hücrelerinin SARS-CoV-2’yi tanıyabildiğini gösterse de, yeni çalışma ilk kez SARS-CoV-2’ye maruz kalma sırasında bu T hücrelerinin varlığının birinin infekte olup olmadığını nasıl etkilediğini inceliyor.

Araştırmacılar ayrıca bulgularının, omikron da dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki SARS-CoV-2 varyantlarından kaynaklı infeksiyonu önleyebilecek, ikinci nesil, evrensel bir aşı için bir plan sağladığını söylüyorlar.

Imperial’in Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden çalışmanın birinci yazarı Dr. Rhia Kundu şöyle diyor: “SARS-CoV-2 virusuna maruz kalmak her zaman infeksiyonla sonuçlanmaz ve bunun nedenini çok merak ediyorduk. Soğuk algınlığı gibi diğer insan koronavirusları ile infekte olunduğunda vücut tarafından oluşturulmuş önceden var olan yüksek T hücresi seviyelerinin COVID-19 infeksiyonuna karşı koruma sağlayabileceğini bulduk.”

“Bu önemli bir keşif olsa da korunma şekillerinden yalnızca biridir. Kimsenin tek başına buna güvenmemesi gerektiğini vurgulamak isterim. Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu, takviye doz da dahil olmak üzere tam aşılı olmaktır.”

Çalışma, Birleşik Krallık’taki çoğu insanın SARS-CoV-2 ile infekte olmadığı ya da henüz aşı olmadığı Eylül 2020’de başladı. SARS-CoV-2 infeksiyonu PCR ile doğrulanmış biriyle yaşayan ve bu nedenle virusa maruz kalmış 52 kişiyi içeriyordu. Katılımcılar infeksiyon geliştirip geliştirmediklerini belirlemek için hastalığın başlangıcında, 4 ve 7 gün sonra PCR testi yaptırdılar.

Katılımcılardan virusa maruz kaldıktan sonraki 1-6 gün içinde kan örnekleri alındı. Bu, araştırmacıların, SARS-CoV-2 virusunun proteinlerini de çapraz tanıyan önceki soğuk algınlığı koronavirus infeksiyonlarının neden olduğu ve önceden var olan T hücrelerinin seviyelerini analiz etmelerini sağladı.

Araştırmacılar, infekte olan 26 kişiye kıyasla infekte olmayan 26 kişide çapraz reaktif T hücrelerinin önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde olduğunu buldular. Bu T hücreleri, infeksiyona karşı koruma sağlamak için SARS-CoV-2 virusunun yüzeyindeki başak protein yerine virusun içindeki proteinleri hedef aldı.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber