Haber

Hidroksiklorokin ve COVID-19

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ortakları tarafından başlatılan, COVID-19’da etkili bir tedavi bulunmasına katkı sunmayı amaçlayan uluslararası Solidarity (Dayanışma) çalışmasında hidroksiklorokin kolunun durdurulmasıyla ilgili sorular ve cevapları.

Solidarity çalışmasında hidroksiklorokin kullanımı neden durduruldu?

DSÖ 17 Haziran 2020’de, etkili bir COVID-19 tedavisi bulmak için yürütülen Solidarity çalışmasının hidroksiklorokin (HCQ) kolunun durdurulduğunu açıkladı.

Araştırmanın yürütme grubu ve asıl araştırmacılar, kararı Solidarity çalışmasının kanıtlarına, İngiltere’nin Recovery çalışmasına ve Cochrane tarafından incelenen diğer kanıtlara dayandırdılar.

Solidarity verileri (Fransız Discovery çalışmasının verileri dahil) ve Birleşik Krallık’ın Recovery çalışmasının sonuçları, hidroksiklorokinin hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarında standart bakım ile karşılaştırıldığında mortaliteyi azaltmadığını göstermiştir.

Araştırmanın hidroksiklorokin koluna kayıtlı olan kişilere ne olacak?

Araştırmacılar, Solidarity çalışmasına hidroksiklorokin için başka hasta almayacaklar. Daha önce hidroksiklorokin başlamış, ancak henüz deney seyrini tamamlamamış hastalar, denetleyici hekimin takdirine bağlı olarak durabilirler veya deneyi tamamlayabilirler.

Hidroksiklorokin ve klorokin kullanımı, otoimmün hastalığı olan kişilerde veya sıtma hastalarında genellikle güvenli kabul edilmektedir.

DSÖ’nün virusa maruz kalmadan önce veya sonra profilakside hidroksiklorokin kullanımına ilişkin görüşü nedir?

Hidroksiklorokinin Solidarity çalışmasında kullanımını durdurma kararı, COVID-19 hastalarında maruz kalma öncesi veya sonrası profilakside hidroksiklorokin kullanımı veya değerlendirmesi için geçerli değildir.

Solidarity çalışması nedir?

Solidarity Çalışması, DSÖ ve ortakları tarafından başlatılan, COVID-19 için etkili bir tedavi bulmaya katkı sunmayı amaçlayan uluslararası bir klinik çalışmadır. Deneyin kapsadığı tedavilerin birinin veya daha fazlasının COVID-19 hastalarında klinik sonuçların iyileştirilmesine ve hayat kurtarmaya katkı sağlaması umulmaktadır. Solidarity çalışmasının yanısıra dünya çapında başka çalışmalar da sürmektedir.

Solidarity çalışmasındaki tedavi seçenekleri şunlardır: Remdesivir, Lopinavir/Ritonavir ve Interferon beta-la ile Lopinavir/Ritonavir. Tedavi seçenekleri başlangıçta laboratuvar, hayvan ve klinik çalışmalarından elde edilen kanıtlara dayanılarak seçilmiştir. Başlangıçta hidroksiklorokin dahil edilmiş, ancak hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarının standart bakım ile karşılaştırıldığında mortalitesinin azalmadığı görüldüğünden deneyin bu kolu 17 Haziran 2020 durdurulmuştur.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber