Haber

Hamile, Aşısız ve Entübe: Vaka Dalgalanmaları Doktorları Alarma Geçirdi

Vakalar delta nedeniyle artarken, giderek daha çok sayıda genç ve sağlıklı hamile insan hastaneye kaldırılıp ventilatöre bağlanıyor, bebeklerini erken doğuruyor ve bazen de COVID-19’dan yaşamını kaybediyor.

Ülke genelindeki doktorlar, daha önceki dalgalanmalarda görülmeyen bu eğilimi, büyük ölçüde Güney’de ve aynı zamanda Kaliforniya ve Washington gibi eyaletlerden bildiriyorlar. 14 Ağustos itibariyle hamilelerin %76.2’si aşısız olduğu bildiriliyordu.

JAMA Network Open’da bu ay yayımlanan bir araştırmaya göre, COVID-19’lu hamile kadınların infekte olmayanlara göre ölme olasılığı 15 kat, entübe edilme ihtiyacı 14 kat ve erken doğum yapma olasılığı 22 kat daha fazla. Washington Üniversitesi’nde kadın doğum ve jinekoloji profesörü Linda Eckert, “Böyle risk görmedim” dedi.

Aşılar Pfizer Inc.-BioNTech SE, Moderna Inc. ve Johnson & Johnson aşıları için yapılan klinik deneylerin dışında tutuldukları için hamile nüfus arasında aşı olma isteksizliği yaygındı. Hamile kadınlarla ilgili çalışmalar Şubat ayında başladı ve kanıtlar, düşük yapma riskinde aşılardan kaynaklanan bir artış olmadığını gösterdi. ABD’li sağlık yetkilileri bu ay hamilelerin aşı olmaları için çağrılarını artırdı.

Haber İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber