Haber

Güney Kore Kiliselerinde ve Hastanelerinde Koronavirus Vakaları Nasıl Patladı?

 

3 Mart 2020

Güney Kore, sadece birkaç gün içinde yüzlerce yeni koronavirus vakası açıkladı ve bulaşıcı hastalık önlemlerini en üst düzeye çıkardı. Vakalardaki artış, Daegu şehrindeki bir kiliseden ve yakındaki bir hastaneden olmak üzere iki ana odakta kümelenmişti. Yeni salgın, Güney Kore’nin teyit edilmiş vaka sayısını Çin dışındaki her yerden daha yükseğe taşıdı.

Virus, ülkede ilk kez 20 Ocak’ta, Çin’in Wuhan şehrinden Seul’deki Incheon Uluslararası Havaalanına gelen 35 yaşındaki Çinli bir kadının ülkeye girişte izole edilmesi ile doğrulandı. Olayı izleyen dört hafta içinde, Güney Kore, sonradan hasta olduğu teyit edilenler ve onlarla temas etmiş yüzlerce insan olmasına rağmen, sadece 30 kişiyle büyük bir salgından kaçınmayı başardı.

Bu tablo “31. Hasta”nın ortaya çıkmasıyla değişti.

31. Hasta
31. Hasta’ya virusun nereden bulaştığı belli değil, ancak teşhisinden önceki günlerde Daegu’da ve başkent Seul’de kalabalık yerlere seyahat ettiği biliniyor. Hasta, 6 Şubat’ta Daegu’da küçük bir trafik kazası geçirdi ve kontrol için bir hastaneye başvurdu. Hastaneye kontrol için gidip gelirken, 9 Şubat’ta ve 16 Şubat’ta Shincheonji kilisesinin Daegu şubesinde dini törenlere katıldı.

Bu arada ilk kez 15 Şubat’ta, kilise ziyaretleri arasında kontrol için gittiği hastanedeki doktorlar kendisine yüksek ateşi olduğu için koronavirus testi yaptırmasını tavsiye ettiler. Hasta bunun yerine, bir arkadaşıyla açık büfe kahvaltıya gitti. Yerel bir gazeteye verdiği röportajda doktorların test olmasını tavsiye ettiklerini inkar etse de, doktorlar belirtileri kötüleşince bir kez daha test olmasını tavsiye ettiklerini aktardılar. Sonunda 17 Şubat’ta başka bir hastaneye test için başvurdu. Ertesi gün, sağlık yetkilileri tarafından ülkedeki 31. olgu olduğu açıklandı. Bundan sonraki birkaç gün içinde, Shincheonji Kilisesi ve çevresindeki yüzlerce insanın test sonuçlarının pozitif çıkmasıyla olgu sayıları hızla yükseldi.

Kore’de neredeyse tüm büyük şehirlerde infeksiyonlar bildirildi. Ancak, en çok vaka kümelenmesi kilisenin bulunduğu Daegu ve hastanenin bulunduğu Gyeongbuk’un yakınında oldu. 25 milyondan fazla nüfusa sahip bir metropol olan Seul’de vaka sayısının çok daha az olduğu aktarılıyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber