Haber

DSÖ’den COVID-19 Uyarısı: 50’den Fazla Ülkede Vakalar Arttı

Elliden fazla ülkede COVID-19 vakalarının artış eğiliminde olduğuna dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus “Artan vakalar, COVID-19’un istikrarsızlığını gösteriyor.” dedi.

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son haftalarda giderek yayılan omikronun alt varyantları, artan vakalara karşı aşılamaların önemi ve 12 Mayıs’ta ABD’de yapılacak Küresel COVID-19 Zirvesi’ne değindi.

Ghebreyesus, Güney Afrikalı araştırmacıların tespit ettiği omikronun BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının Afrika’da yayılımının ve bundan önce keşfedilen BA.2 alt varyantının küresel baskınlığının sürdüğünü belirterek, “Bağışıklığın nispeten yüksek olduğu ülkelerde COVID-19 nedeniyle ağır hastalık ve can kayıpları daha düşük seviyede. Fakat aşılamanın düşük olduğu ülkeler için aynı şey söylenemez.” diye konuştu.

“50’den fazla ülkede vakaların artması, COVID-19’un istikrarsızlığını gösteriyor.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, DSÖ’nün görevinin en kötü senaryoya hazırlanmak ve böylece ülkelerin bundan sonra gelecek salgın tehditlerine karşı en iyi hazırlığı yapmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

“SALGIN HALA BİTMİŞ DEĞİL”

Ghebreyesus, yeni COVID-19 artışlarına karşı ek aşılamaların etkili çözüm olduğunun altını çizerek, “DSÖ olarak en korumasız durumdaki ülkelere bağışıklık kazandırmak için her ülkenin nüfusunun en az yüzde 70’inin aşılanması yönündeki gayretleri destekliyoruz.” dedi.

Bazı ülkelerin bu yılın ortasına kadar yüzde 70 aşılama hedefini gerçekleştiremeyeceğini hatırlatan Ghebreyeus, “Salgın hala bitmiş değil ve COVID-19 bağışıklığının artması için bütün liderlerin elini taşın altına koyması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber