Haber

DSÖ’den “COVID-19 Tehlikesi Devam Ediyor” Uyarısı

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirus salgınıyla mücadelede sağlanan açık ilerlemelere karşın tehlikenin halen sürdüğünü söyledi. Ghebreyesus, “Tedavi, test ve aşıya erişimde hala büyük eşitsizlikler var. Böylece COVID-19 genel olarak sağlığımız, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için tehlikeli bir virus olmaya devam ediyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19 ile mücadelede kaydedilen ilerlemelere rağmen, virus tehlikesinin sürdüğü uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezinde yapılan basın toplantısında, salgının başladığı yıla kıyasla dünyanın klinik bakım yönetimi, aşı ve tedaviler anlamında daha iyi durumda olduğuna işaret etti.

“HER HAFTA 10 BİN KİŞİ VİRUSTAN ÖLÜYOR, GERÇEK SAYI MUHTEMELEN DAHA FAZLA”

Geçen yılın büyük bölümünde COVID-19 vakalarının düşüşte olduğunu anımsatan Ghebreyesus, birtakım problemlere rağmen aşılamanın dünya genelinde arttığını söyledi.
Ghebreyesus, sağlanan açık ilerlemelere rağmen COVID-19 tehlikesinin devam ettiğini vurgulayarak, “Tedavi, test ve aşıya erişimde hala büyük eşitsizlikler var. Böylece COVID-19 genel olarak sağlığımız, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için tehlikeli bir virus olmaya devam ediyor. Bildiğimiz kadarıyla her hafta yaklaşık 10 bin kişi COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiriyor. Gerçek bilanço muhtemelen daha fazla.” dedi.

Geçen hafta DSÖ ve Çin’den üst düzey yetkililerin bir araya gelerek, mevcut COVID-19 durumunu ele aldığını anımsatan Ghebreyesus, “Çin’den hastaneye yatışlar ve ölümlerle ilgili daha hızlı, düzenli ve güvenilir datanın yanı sıra, daha kapsamlı ve gerçek zamanlı virusun DNA dizilimini istemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ghebreyesus, Çin dışında, ilk kez Kasım 2022’de tespit edilen omikron alt varyantı XBB.1.5’in (BA.2 alt varyantının iki türevinin birleşmesiyle ortaya çıktı), ABD ve Avrupa’da artmakta olduğunu ve şu anda en az 25 ülkede tespit edildiğini aktardı.

COVID-19’un hala önemli bir konu olduğuna işaret eden Ghebreyesus, bunun doğru çabalarla bu yıl resmi olarak biteceğine inandığını söyledi.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber