Haber

DSÖ COVID-19’un Önlenmesi ve Kontrolüne Yönelik Kılavuz Yayımladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVID-19 infeksiyonunun önlenmesi ve kontrolü için kılavuz yayımladı. Kılavuzda, sağlık kuruluşlarında ve toplumda maske kullanımıyla ilgili güncel öneriler de yer aldı.

DSÖ, COVID-19’un sağlık sistemi üzerinde az ya da orta düzeyde etkili olduğu durumlarda sağlık kuruluşlarında hedeflenmiş bölgelerde sürekli tıbbi maske kullanımını önermektedir. Bu konudaki notlar aşağıdaki gibidir

  • Hedeflenmiş bölgelerde sürekli maske kullanımı, klinik alanlardaki tüm sağlık ve bakım çalışanları ve bakım veren kişilerin vardiyaları boyunca tüm rutin faaliyetleri sırasında yüze tam oturan bir tıbbi maske takması uygulamasıdır.
  • Hastanın olmadığı alanlarda hastayla teması olmayan personelin rutin faaliyetleri sırasında tıbbi maske takma zorunluluğu yoktur.
  • Şüpheli veya doğrulanmış bir COVID-19 hastalarına hizmet veren sağlık ve bakım çalışanları için uygun maske önerilerine bakılmalıdır.

COVID-19 sağlık sistemini önemli ölçüde etkilediğinde, DSÖ tarafından sağlık tesislerinde universal maske kullanımı önerilmektedir. Bu konudaki notlar aşağıdaki gibidir:

  • Universal maske kullanımı, tüm sağlık ve bakım çalışanları ile diğer personelin, bakıcıların, ziyaretçilerin, ayakta tedavi gören hastaların ve hizmet sağlayıcıların, sağlık tesisi içinde ve herhangi bir ortak alanda (örn. kafeterya, personel odaları) her zaman uygun bir tıbbi maske takması uygulamasıdır.
  • Yatan hastaların en az 1 metrelik fiziksel mesafenin korunamadığı (örn. muayeneler veya yatak başı ziyaretleri sırasında) veya bakım alanlarının dışında olmadıkları sürece (örn. nakil sırasında) tıbbi maske takmaları zorunlu değildir. Yatan hastalar, sözü edilen durumlarda, maskeyi tolere edebilmeleri ve başka kontrendikasyon olmaması koşuluyla maske takabilirler.
  • Şüpheli veya doğrulanmış COVID-19 hastalarına hizmet veren sağlık ve bakım çalışanları için uygun maske önerilerine bakılmalıdır.

DSÖ, toplumda SARS-CoV-2 bulaşmasının önlenmesi için ise aşağıdaki durumlarda maske kullanılmasını önermektedir:

  • Kalabalık, kapalı veya yetersiz havalandırılan alanlarda;
  • Yakın zamanda COVID-19’a maruz kalınmışsa (DSÖ tanımına göre) başkalarıyla bir alanı paylaşırken;
  • COVID-19 belirtileri gösteren veya COVID-19 pozitif olan bir kişiyle aynı alanı paylaşırken;
  • COVID-19’un ciddi komplikasyonlarına maruz kalma riski yüksek olan kişilerde.

Kılavuz İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber