Haber

DSÖ, COVID-19 Aşı Tavsiyelerini Revize Etti

Dünya Sağlık Örgütü, revize edilmiş COVID-19 aşı tavsiyelerinde, ‘yaşlı ve risk altındaki grubun son aşısından 6 ila 12 ay sonra hatırlatma dozunu olabileceği’ bilgisini verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 aşılama önerilerini salgının yeni bir aşaması için revize ederken ‘sağlıklı çocuklar ve ergenlerin mutlaka bir aşıya ihtiyaç duymayabileceğini, ancak yaşlı ve risk altındaki grubun son aşısından 6 ila 12 ay sonra hatırlatma dozunu alabileceğini’ belirtti.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DSÖ’nün bağışıklama uzmanlarından oluşan Stratejik Danışma Grubu’nun (SAGE), omikronun etkisini ve infeksiyon ile aşılama nedeniyle nüfus düzeyindeki yüksek bağışıklığı yansıtmak için COVID-19 aşılarının kullanımına öncelik verilmesine yönelik yol haritasını revize etti.

SAGE, SARS-CoV-2 infeksiyonundan ölüm ve ciddi hastalık riski en yüksek olan kişileri korumaya öncelik vermeye ve dirençli sağlık sistemlerini devam ettirmeye odaklanmayı sürdürdü.

Aşılamada hatırlatma dozları ve bunların aralıkları hakkında gözden geçirilmiş tavsiyeler yer alırken Covid-19 aşılaması için yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç öncelikli gruba değinildi.

Yüksek öncelikli grup, yaşlı yetişkinleri içerirken orta öncelikli grupta ayrıca bir hastalığı olmayan sağlıklı yetişkinler (50-60 yaş altı), düşük öncelikli grupta ise 6-17 yaş arasındaki sağlıklı çocuklar ve ergenler yer aldı.

Yaygın infeksiyon ve aşılama nedeniyle dünya çapında yüksek düzeyde nüfus bağışıklığı göz önüne alındığında, aşılamadaki esas amaç ciddi hastalık ve ölüm tehdidiyle karşı karşıya olanların aşılanmasına odaklanmak oldu.

‘AŞILAR HER YAŞ İÇİN GÜVENLİ’

Yüksek öncelikli popülasyon grubundaki yaşlı yetişkinler ve diğer önemli risk faktörlerine sahip gençler için son aşıdan 6 veya 12 ay sonra ek hatırlatma dozu önerildi.

Ortak öncelikli grup için de aşılama ve hatırlatma dozları tavsiye edildi.

Düşük öncelikli gruptaki sağlıklı çocuk ve ergenlerin ise mutlaka aşılanmasını önerilmezken bu grup için ülkelerin hastalık yükü ve maliyet gibi faktörlere dayalı aşılamayı düşünmesi gerektiğini belirtildi.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber