Haber

DSÖ: BAE’de Bir Kişinin MERS-CoV Testi Pozitif Çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde 28 yaşındaki bir şahsın MERS-CoV testinin pozitif çıktığı duyuruldu. BAE Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin Umman sınırındaki el Ayn kentinde yaşayan ancak BAE vatandaşı olmayan şahsın geçen ay hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Sağlık yetkilileri erkek olduğu belirtilen şahsın temas halinde olduğu 108 kişinin kontrolden geçirildiğini ancak şu ana kadar ikinci bir infeksiyona rastlanmadığını aktardı.

MERS-CoV dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne yol açan COVID-19’dan farklı bir koronavirus türüdür. Daha önceki bilimsel çalışmalarda virusun develerden insanlara geçtiğine dair kanıtlar bulundu.

Bu arada DSÖ, El Ayn’deki hastanın tek hörgüçlü develerle temas ettiğine dair herhangi bir işaret bulunmadığını da bildirdi.

DSÖ verilerine göre ateş, öksürük ve nefes darlığına neden olan ve bazı durumlarda zatüreye yol açabilen MERS-CoV vakaları 2012’den bu yana 27 ülkede görüldü. Bu süre zarfında 2 bin 605 vaka ve buna bağlı 936 ölüm rapor edildi.

Haber İçin Tıklayınız

DSÖ Açıklaması İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber