Haber

COVID’i 613 Gün Boyunca Atlatamadı, Virus 50 Kez Mutasyon Geçirdi

Hollandalı bilim insanları yakın zamanda ölen 72 yaşında bir hastanın, 613 gün boyunca COVID-19’u atlatamadığını bildirdi. Yaşlı adamın gen dizilimi üzerinde yapılan analiz sonucunda vücudundaki virüsün 50 kez mutasyona uğradığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, bilinen en uzun süreli Covid-19 enfeksiyonu olduğuna inanılan bir vaka bildirdi.

Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bulaşıcı hastalık uzmanları tarafından bildirilen vaka, yakın zamanda ölen 72 yaşında, bağışıklığı zayıf bir adamın 613 gün boyunca Covid-19 hastası olduğunu anlatıyor.

Adam o kadar uzun süre hasta kaldı ki, virüs evrimleşerek yeni bir bağışıklıktan kaçan başka bir virüse dönüştü.

Aktarılana göre yaşlı adam birden fazla COVID-19 aşısı oldu ancak bağışıklık sistemi, yaşlı insanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde sıklıkla görülen virusa karşı yeterince koruyucu bir yanıt veremedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF KİŞİLER DAHA UZUN ATLATIYOR

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin, üç kez aşı olsa bile, COVID-19’a yakalanma riski çok daha yüksek ve hastaneye yatma olasılıkları 13 kat daha fazla.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’nin açıklamasında, “Açıklanan bu vakada SARS-CoV-2 infeksiyonunun süresi aşırıdır, ancak bağışıklık sistemi zayıf hastalarda uzun süreli infeksiyonlar genel topluma kıyasla çok daha yaygındır” ifadelerine yer verildi.

Ekip vakayı bu ayın sonlarında 2024 Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Küresel Kongresi (ESCMID Global)’nde sunacak.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber