Haber

COVID-19: Hong Kong’dan Dersler

Bilim insanları, pandeminin geleceğine yönelik ipuçları için Hong Kong’a bakıyorlar.

Uzmanlar ve hükümet yetkilileri, Hong Kong’daki en kötü omikron dalgasının geçmiş olabileceğini söylüyorlar. Şehir bugün (22 Mart) uluslararası uçuş yasağını kaldıracağını ve yurt dışından gelen aşılı kişiler için karantina sürelerini yarıya, yani 7 güne indireceğini duyurdu.

Bir zamanlar Hong Kong’un kişi başına ölüm sayısının Batılı ülkelerden çok daha düşük olması durumu artık öyle değil. Bir ay önce, ABD’deki COVID-19 ölüm oranı, Hong Kong’dakinin 90 katıydı. Pazartesi günüyse ABD’nin kümülatif ölüm sayısı Hong Kong’un üç buçuk katıydı.

ABD potansiyel yeni bir dalgaya hazırlanırken ve Çin iki yılın en büyük salgınıyla mücadele ederken, bilim insanları pandeminin geleceği hakkında ipuçları için Hong Kong’a bakıyorlar.

Önemli ders: uzmanlar, omikron ve BA.2’nin  (veya daha bulaşıcı bir alt varyantın) etkili olduğu dönemde mümkün olduğunca çok sayıda yaşlı insanı aşılamanın en büyük öncelik olması gerektiğini söylüyor.

Hong Kong’un Çin anakarası ile paylaştığı “sıfır COVID” saplantısı, aşılamanın öncelik olmamasına ve pek çok yaşlı insanın aşıların güvenliğiyle ilgili yanlış bilgi kurbanı olmasına yol açtı. Omikron artışa geçmeden önce, 80 yaş ve üzerindeki insanların dörtte birinden azına iki doz aşı yapılmıştı.

Bu ders, büyük yaş gruplarında aşılamanın geciktiği ve daha önceki COVID infeksiyonlarına karşı çok az bağışıklığın olduğu Çin için daha da önemlidir. Ancak, aşılama ve yaşlı insanlarda ek doz aşı oranları vasat düzeyde olduğu için BA.2 vakalarında artış olmasından endişelenen bilim insanlarına göre ABD için de önemlidir. 65 yaş ve üstü Amerikalıların üçte birinden fazlası ek doz aşı olmadı.

Bununla birlikte, daha önceki dalgalarda çok fazla sayıda Amerikalıya koronavirus bulaşmış olması nedeniyle, ABD’nin önümüzdeki aylarda Hong Kong kadar ciddi bir durumla karşı karşıya kalması bilim insanları tarafından  beklenmiyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Haber

Eris Vakaları Artışta

COVID-19’un yeni varyantı Eris ülkemizde artışta. Sağlık Bakanı Koca “Hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz” ...

Daha Fazla Haber