Haber

Çin’de İlk Omikron Yayılımı

Çin ana karasında ilk kez omikron varyantı taşıyan yayılma görüldü. Tiencın şehrinde omikron varyantı taşıyan 2 vakayla bağlantılı 18 infeksiyon tespit edildi.

Çin’in kuzeyindeki Tiencın şehrinde, Omikron varyantını taşıyan COVID-19 vakaları görüldüğü bildirildi.

Tiencın Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Yardımcı Direktörü Cang Ying, yaptığı açıklamada, şehirde tespit edilen yerel kaynaklı vakalardan ikisinden alınan numunelerde, COVID-19’un “BA.1 mutasyonu” olarak da bilinen omikron varyantına rastlandığını belirtti.

Tespit edilen vakalarla bağlantılı en az 3 yayılma zinciri içinde omikron varyantı taşıyan 18 yeni infeksiyona rastlandığını ifade eden Cang, varyantın daha önceden topluluk içinde yayılmaya başladığını tahmin ettiklerini kaydetti.

Yerel basındaki haberlerde, infeksiyon tespit edilen 18 kişinin 15’inin aynı okula ve etüt merkezine devam eden ilkokul öğrencileri olduğu bildirildi. Vakaların hastalık belirtisi gösterip göstermediği bilinmiyor.

Çinli sağlık yetkilileri, COVID-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen vakaları genel vaka toplamına dahil etmiyor, “asemptomatik vaka” olarak ayrı sınıflandırıyor.

Tüm kentte toplu test uygulanacak

Yerel kaynaklı vakalar nedeniyle yaklaşık 13.8 milyon nüfuslu kentte bugün saat 07.00’den itibaren toplu testler uygulanmaya başlanacak. Vatandaşların sağlık barkodlarındaki yeşil kodu, negatif test sonucu çıkana kadar turuncuya çevrildi. Yeşil kodun olmaması, vatandaşların metroya, kamu binalarına, alışveriş merkezlerine ve bazı restoran ve süper marketlere erişimini engelleyecek.

Vakaların görüldüğü Jinnan ve Nankai çevresindeki metro istasyonları geçici olarak hizmete kapatıldı.

Tiencın Sınav Merkezi, bugün yapılması planlanan öğretmen yeterlilik sınavı mülakatlarının iptal edildiğini bildirdi.

Çin’in eyalet seviyesinde müstakil yerel yönetime sahip beş büyük şehrinden biri olan Tiencın, şubat ayında 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan başkent Pekin’e yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunuyor.

Daha fazla vakanın tespit edilmesi halinde, kentte karantina ilan edilmesi olası görülüyor.

Çin’de Şaanşi eyaletinin merkezi, 13 milyon nüfuslu Şian şehri 23 Aralık’tan bu yana karantina altında bulunuyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber