Haber

CDC, 2023-2024 Sonbahar ve Kış Dönemi İçin Grip, COVID-19 ve RSV’ye Yönelik Bağışıklama Önerileri Yayımladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez sonbahar ve kış aylarında başlıca solunum yolu hastalıklarından korunmaya yardımcı olabilecek aşıların üçü de mevcut: COVID-19, grip ve RSV. Bu viruslara karşı aşılama, ciddi hastalık, hastaneye yatış, uzun vadeli sağlık etkileri ve ölüm riskini azaltmak için en iyi koruma olmaya devam etmektedir.

CDC’nin aşılama önerileri, Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) ve CDC Direktörü tarafından incelendikten sonra eldeki en yeni bilimsel verilere dayanarak geliştirilmiştir. Öneriler yaşa, hamilelik durumuna veya tıbbi koşullara göre değişebilir. Bu tavsiyeler, insanların önerilen aşıları ne şekilde olacaklarına dair açıklamalarla özetlenmiştir.

GRİP

Hangi ürünler mevcut? Grip aşısı ve burun spreyi grip aşısı da dahil olmak üzere 2023-2024 için güncellenmiş grip aşıları mevcuttur. Bu sezon birçok grip aşısı seçeneği mevcut.

Grip aşısını kimler yaptırmalı? Altı aylık ve daha büyük herkesin güncellenmiş bir grip aşısı olması gerekir. 65 yaş ve üzeri kişilerin yüksek dozda veya varsa adjuvanlı grip aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

Faydaları nelerdir? Grip aşıları grip hastalığı, ciddi hastalık, hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltır.

COVID-19

Hangi ürünler mevcut? 2023-2024 için güncellenmiş COVID-19 aşıları mevcuttur.

Bu  aşıları kimler olmalı? Beş yaş ve üzeri herkesin ciddi COVID-19 hastalığından korunmak için güncellenmiş Pfizer-BioNTech veya Moderna COVID-19 aşısından bir doz olması gerekmektedir. Altı aydan dört yaşına kadar olan çocukların, güncellenmiş aşının en az bir dozu da dahil olmak üzere birden fazla dozda COVID-19 aşısına ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemi orta veya yüksek derecede baskılanmış kişiler de güncellenmiş COVID-19 aşısından ek dozlar olabilirler.

Faydaları nelerdir? COVID-19 aşıları, insanları ciddi hastalıklardan, hastaneye yatışlardan ve COVID-19 nedeniyle ölümden korur; aynı zamanda Uzun COVID riskini azaltır.

RSV

Hangi ürünler mevcut? Yaşlı yetişkinler ve hamileler için RSV aşısı ve bebekler için RSV antikor aşısı.

Bu aşıları kimler olmalı?

60 yaş ve üzeri yetişkinler, RSV aşısının kendileri için uygun olup olmadığı konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Tüm bebekler, aşağıdaki iki seçenekten biri uygulanarak ciddi RSV hastalığına karşı korunmalıdır:

  • Bebeklerini şiddetli RSV’den korumak için 32-36 haftalık hamilelere yönelik RSV aşısı. Bu aşı genellikle eylül ayından ocak ayına kadar yapılır.
  • İlk RSV sezonunda doğan veya ilk RSV sezonuna giren 8 aydan küçük tüm bebekler için RSV antikor aşısı. Şiddetli RSV hastalığı riski yüksek olan 8-19 aylık az sayıda çocuğa, ikinci RSV sezonunda aşı yapılmalıdır.

Faydaları nelerdir? RSV’ye karşı aşılama, en yüksek risk altındaki gruplar olan bebekler, küçük çocuklar ve yaşlı yetişkinlerde ciddi hastalıkların, hastaneye kaldırılmaların ve ölümlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Öneriler İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber