Haber

Bir Çalışmanın Bulgularına Göre Ivermectin Hafif COVID-19 Tedavisinde Etkili Değil

JAMA’da perşembe günü yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, normalde bit ve kuduz gibi parazitleri tedavi etmek için kullanılan Ivermectin, COVID-19 hastalarının semptomlarını iyileştirmede önemli bir etkiye sahip gibi görünmüyor.

Ocak ayında, Ulusal Sağlık Enstitüleri Tedavi Yönergeleri Paneli, COVID-19 hastalarını tedavi etmede ilacın lehine veya aleyhine tavsiyede bulunmak için yeterli veri olmadığını açıklamıştı.

İşe yaradığını gösteren hiçbir çalışma bulunmamasına rağmen birkaç doktor yoğun bir şekilde ilacın tanıtımını yaptı. Antiinflamatuar özelliklere sahip ucuz bir ilaçtır ve laboratuvar çalışmalarında virusun kopyalanmasını durdurduğu görülmüştür. Ancak laboratuvarda işe yaraması gerçek hayatta işe yarayacağı anlamına gelmez. Ana akım hekimlerin çoğu bu konuda kararsızdı.

Kolombiya’nın Cali kentinde yapılan çalışmada, 7 gün boyunca hafif semptomları olan yaklaşık 500 yetişkin hasta, ilacı test etmek için gönüllü oldu. Deneylerde altın standard kabul edilen çift kör randomize kontrol deneyi yürütüldü.

Beş gün boyunca gönüllülerin yarısı ilacı, diğer yarısı plasebo ve standart bakım aldı. Hastalar, Temmuz 2020 ile Kasım 2020 arasındaki deneye katıldılar ve hekimler tarafından aralık ayına kadar izlendiler.

Denemenin sonunda, her iki gönüllü grubunda neredeyse eşit sayıda yan etki (çoğunlukla baş ağrısı) meydana geldi. İlacı alan hastalar semptomlarının 10 günde azaldığını söylediler. Plasebo alan grup için bu süre 12 gündü. İki gün “anlamlı” bir gelişme sayılmadı.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber