Haber

Araştırmacılar Düşük Maliyetli Bir Koronavirus Aşısını Yumurtadan Çıkaracak

Brezilya, Meksika, Tayland ve Vietnam’da klinik deneylerine başlanan yeni bir formülasyon, dünyanın pandemiyle savaşını değiştirebilir.

Brezilya, Meksika, Tayland ve Vietnam’da klinik deneylerine başlanan yeni bir COVID-19 aşısı, dünyanın salgınla savaşma şeklini değiştirebilir. Mevcut aşılardan daha güçlü antikorlar oluşturması beklenen yeni bir moleküler tasarım kullanılan NDV-HXP-S adlı aşının ilk klinik deneyleri yapılıyor. Yeni aşının üretimi çok daha kolay olabilir.

Pfizer ve Johnson&Johnson gibi şirketlerin aşılarının, elde edilmesi zor bileşenler kullanılarak özel fabrikalarda üretilmeleri gerekmektedir. Buna karşılık yeni aşı, dünyanın dört bir yanındaki fabrikalarda her yıl milyarlarca grip aşısı üretmek için kullanılan yumurtalarda toplu olarak üretilebilir.

NDV-HXP-S’nin güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, grip aşısı üreticileri potansiyel olarak yılda bir milyardan fazla doz üretebilir. Şu anda daha zengin ülkelerden aşı almak için mücadele eden düşük ve orta gelirli ülkeler, NDV-HXP-S’yi kendileri üretebilir veya komşularından düşük maliyetle sağlayabilirler.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber