Haber

Amerikalı Araştırmacılar Uzun COVID’e Neden Olan 4 Faktör Tespit Etti

Bilim insanları uzun COVID’e nelerin yol açtığını ve kimlerin daha yatkın olduğunu anlamaya çalışıyor. Son yapılan bir araştırma uzun COVID’in sırrını çözmeye yaklaştı. Elde edilen bulgular, başka araştırmalarla desteklenmesi halinde, uzun COVID’i önlemek ve tedavi etmek için yeni yollar geliştirilmesinin ilk adımını oluşturabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen üniversite, tıp fakültesi ve tıp araştırmaları merkezinden uzmanların yer aldığı araştırma kapsamında COVID-19 teşhisi konan 200 hasta sonraki iki, üç ay takibe alındı ve bir kişinin uzun COVID geliştirmesine yol açabilecek biyolojik faktörler tespit edildi.

Cell dergisinde yayımlanan bilimsel çalışma bir kişideki koronavirus infeksiyonunun erken evrelerinde daha uzun süreli semptomlarla bağlantılı olabilecek dört faktörün görülebileceği sonucuna ulaştı.

Araştırmacılar bu dört faktörle uzun COVID arasındaki bağlantının hastalığın hafif mi yoksa ağır mı geçtiğiyle ilgili olduğunu gözlemledi. Bu bulgular uzun COVID’in önlenmesi ya da tedavisinde aralarında teşhisten hemen sonra antiviral ilaç tedavisine başlanmasının da bulunduğu çeşitli yöntemlerin kullanılabileceğini ortaya koydu.

Dört faktör neler?

  1. Hastalığın başlangıç evresinde kanda bulunan koronavirus RNA düzeyi: Bu ne kadar çok virus bulunduğunun bir göstergesi.
  2. Kandaki bazı otoantikorlar: Bunlar lupus ve romatoid artrit gibi durumlarda yanlışlıkla vücudun dokularına saldıran antikorlar.
  3. Epstein Barr virusunu yeniden aktive edilmesi: İnsanlarda genellikle uçuğa neden olan bu virus genellikle gençleri infekte ediyor ve sonrasında genellikle etkisiz hale geliyor.
  4. Tip 2 diyabet hastası olmak.

Son faktör olan diyabet, genel olarak araştırmacılar ve diğer uzmanlar büyük hasta içeren çalışmalarda uzun COVID’i tetikleyen yedi tıbbi durumdan biri olarak tanımlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber