Haber

Almanya İngiltere’yi “Virus Varyant Bölgesi” İlan Etti

Almanya, Omikron varyantındaki hızlı yayılma nedeniyle İngiltere’yi “virus varyant bölgesi” ilan etti. İngiltere’den Almanya’ya yapılan seyahatlerin koşulları ağırlaştırıldı; iki haftalık karantina zorunluluğu getirildi.

Almanya’da salgınla mücadelede yetkili sağlık kuruluşu Robert Koch Enstitüsü (RKI) İngiltere’yi en yüksek koronavirus risk kategorisi olan “virus varyant bölgesi” ilan etti. Pazartesi gününden itibaren İngiltere’den Almanya’ya yapılan seyahatlerin koşulları ağırlaştırıldı. Seyahat edenlere tam aşılı ya da hastalığı atlatmış olmaları halinde dahi iki hafta süreyle karantinaya girme mecburiyeti kondu. Negatif test sonucu göstermek de bu süreyi kısaltmayacak. Havayolu şirketlerine sadece Alman vatandaşlarını ya da Almanya’da oturma izni olanları taşıma izni verildi. Bu kural, tren ve deniz yolu için de geçerli olacak.

Almanya’da virus varyant bölgesi korona risk kategorileri arasındaki en yüksek derece. RKI’nin açıklamasına göre İngiltere 3 Ocak 2022 tarihine kadar virus varyant bölgesi sayılacak ve bu süre İngiltere’deki vaka sayılarına göre uzatılacak.

RKI’nin İngiltere dışında virus varyant bölgesi olarak tanımladığı bir başka Avrupa ülkesi bulunmuyor. Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya ve Zimbabve bu kategoride yer alan diğer ülkeler.

İngiltere’de Cuma günü 93 binden fazla yeni vaka Cumartesi ise yaklaşık 90 bin vaka kayıtlara geçti. Omikron ülkede hızla yayılıyor. Cumartesi günü ülkede tespit edilen Omikron vaka sayısı 10 bin 59 oldu. Böylece ülkedeki Omikron resmi vaka sayısı 25 bini buldu.

Başkent Londra’daki COVID-19 vakalarının yüzde 80’inin Omikron olduğu tahmin ediliyor. Omikron varyantının bulaştığı insanların sayısının ise resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu sanılıyor. Ülkede her gün 100 bin kişiye Omikron varyantının bulaşmış olabileceği düşünülüyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber