Haber

Almanya, ABD ve Çin’den Kritik Koronavirus Aşısı Açıklamaları

Dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirus pandemisi (COVID-19) nedeniyle vaka sayısı 30 milyona, ölü sayısı ise 935 bine yaklaşırken üç ülkeden geliştirdikleri koronavirus aşılarıyla ile ilgili kritik haber geldi. Almanya’da aşı çalışmalarının düzenleyici otoritesi Paul Ehrlich Institute, COVID-19 aşısı ile ilgili ilk onayların 2020 sonunda veya 2021’in başlarında gelebileceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise ülkedeki ilk koronavirus aşısını birkaç hafta içinde onaylayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, Çin geliştirdiği aşıları Kasım ayında halkın kullanımına açabileceğini bildirdi.

Paul Ehrlich Ensitüsü’nün direktörü Klaus Cichutek, geliştirdikleri aşının 1. aşama ve 2. aşama klinik deneylerine koronavirusa karşı etkin bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu açıklayarak aşı ile ilgili ilk onayların 2020 sonunda ya da 2021’in başında gelebileceğini açıkladı.

Bununla birlikte Klaus Cichutek, aşının değerlendirilirken tüm prosedürlerin normal süreçte işleyeciğini ve diğer aşılardan daha az kapsamlı incelenmeyeceğini bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise “Güvenli ve etkili bir aşı olmasını istiyoruz, dünyadaki ilk aşıyı geliştirmemiz gerekli değil. Aşının onaylandıktan birkaç gün ya da hafta sonra dağıtılabileceğini umuyoruz” dedi.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber