Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Sağlık Bakanlığı, Grip ve COVID-19’u Ayırt Edebilen Test Geliştirecek


14 Ekim 2020

Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz, Sağlık Bakanlığı’nda grip salgınıyla ilgili bir çalışma başlatılacağına işaret ederek, Halk Sağlığı Kurumu Referans Laboratuvarlarının grip ve COVID-19’u aynı anda tespit edebilecek test için çalışmaları hızlandırdığını söyledi. Prof. Dr. Yavuz, “Tek örnekle her iki hastalığa da bakılabilecek ve bu şekilde de kaç kişi gerçekten grip vakası, kaçı COVID-19 hastası bunu ayırt edebileceğiz” dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz, grip sezonunun bu yıl Güney yarım kürede çok düşük vakalarla seyrettiğini ancak Kuzey yarım kürenin daha kalabalık bir nüfus olduğu için o kadar şanslı olmayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Yavuz, bu yıl Mart ayında koronavirus salgınının patlak vermesiyle grip salgınıyla ilgili sürveyans yani gribe dair veri analizlerinin zamanında başlayamadığına değinerek, şunları söyledi:

“Sonuçta Covid ve grip benzer yolla bulaşan hastalıklar. Her ne kadar Covid daha bulaşıcı olsa da, geçiş yolları benzer. Dolayısıyla Covid için alınan önlemlerin gribi de azaltacağı düşünülüyor. Ama bunu görebilmemiz için grip sürveyans sistemini devam ettirmemiz gerekiyor. Grip sürveyans sistemi Türkiye’de her yıl yapılıyordu ancak geçtiğimiz Mart ayında Covid patlayınca maalesef biraz sekteye uğramıştı. Ama şimdi Sağlık Bakanlığı’yla en son toplantılarımızda bunun aynı şekilde geçen yılki gibi (kış zamanlamasında) tüm Türkiye’deki laboratuvarlarda başlayacağına dair bir karar alındı.”

Grip aşısına olan yoğun taleple ilgili de konuşan Prof. Dr. Yavuz, hem grip hem de zatüre aşılarında önceliğin risk gruplarında olduğunun altını çizdi. Vatandaşların tüm uyarılara rağmen cerrahi maske yerine ventilli maske kullanmaya devam etmesiyle ilgili de önemli uyarılarda bulundu.

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız