Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Milletvekillerinden Meclis’te Hepatit C Tişörtlü Protesto

Milletvekillerinden Meclis'te Hepatit C Tişörtlü Protesto
CHP’li milletvekillerinden Meclis’te ‘Hepatit C’ tişörtlü protesto

DHA logo
11.02.2016
Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA)

CHP milletvekilleri Meclis’te ‘C Hepatit’ yazılı mavi renkli tişörtlerle hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların SGK tarafından karşılanmamasını protesto etti.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve CHP’li milletvekilleri Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçların SGK tarafından karşılanması için Meclis’te basın açıklaması yaptı.

Hepatit C hastası iki kadının da katıldığı toplantıya milletvekilleri üzerlerinde mavi renkli ‘C Hepatit’ yazan tişörtlerle katıldı. Tur Yıldız Biçer, sağlık politikasını eleştirerek Türkiye’de kayıtlı 35 bin Hepatit C Hastası olduğunu söyledi. Hastalığını bilmeden yaşayan 500 bin Hepatit C hastası olduğunu savunan Tur Yıldız Biçer, tedavide kullanılan ilaçların SGK tarafından karşılanmamasını eleştirdi. Tedavide kullanılan ilacın bir kutusunun 40 bin lira olduğunu 3 kür sonucu hastalığın atlatıldığını aktaran Tur Yıldız Biçer “Tedavi maliyeti totalde 120 bin lira oluyor. SGK bu tedaviyi ödemiyor. Hasta siroz olduktan sonra kanser olduktan sonra tedavi karşılanıyor. Bu da bir çelişki. SGK ve Sağlık Bakanlığı vatandaşın sağlıklı yaşam hakkını hiçe sayarak tasarruf boyutuyla bakıyor” diye konuştu.
Toplantıya katılan kadınlardan biri Hepatit C hastalığı nedeniyle 2 yıl önce siroza yakalandığını belirtirken diğeri ilaçlarının doktoru tarafından karşılandığını aksi halde ölebileceğini bildirdi.

 

Bakanlığın hepatit ‘tasarrufu’

BirGün logo
13.02.2016
BURCU CANSU- burcucansu@birgun.net

SGK’nin ilaç bedellerini ‘tasarruf’ gerekçesi ile ödememesi nedeniyle 35 bini aşkın kayıtlı Hepatit C hastası büyük mağduriyet yaşıyor

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, SGK’nin Türkiye’de kayıtlı 35 bin Hepatit C hastasının 120 bin TL tutarındaki ilacını ‘tasarruf’ gerekçesi ile ödemediğini bildirdi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici de Çocukluk Aşı Takvimi’nde yer alan Hepatit A Aşısı’nın Antep’te 5 aydır ve başka illerde de belli bir süredir bulunamadığını ifade etti.

SGK ‘tasarruf’ derdinde
CHP’li Biçer, Hepatit C tedavisinde kullanılan yeni kuşak antiviral ilaçların 2015 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasına rağmen SGK’nin ödeme listesine hâlâ alınmadığını kaydetti.
Biçer, “Ülkemizde hastalığını bilmeden yaşayan 500 bin insan var. Yeni kuşak antiviral olarak isimlendirilen bu ilaçların bir kutusu 40 bin TL, tam bir kür için üç kutu ilaç kullanmak gerekiyor. Toplamda tedavi gideri 120 bin TL’yi buluyor. SGK, bu ilaç bedelini ödemiyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı ve SGK’nin yaşam hakkını hiçe sayarak tamamen ‘tasarruf’ boyutuyla baktığını belirten Biçer Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na, “Devlet daha fazla gecikmeden ve ek düzenleyici engeller koymadan 500 bin Hepatit C’li vatandaşımızın ‘sofosbuvir’ dahil diğer yeni ilaçlara ulaşmasını sağlamak üzere acil olarak harekete geçmelidir” çağrısında bulundu.

Çocuklar aşılanamıyor
CHP’li Ekici de Çocukluk Aşı Takvimi’nde yer alan Hepatit A Aşısı’nın Antep’te beş aydır ve başka illerde de belli bir süredir bulunamamasını gündeme taşıdı. Ekici, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.
Ekici, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) Hepatit A aşısının bulunamadığından şikâyet edildiğinin bilgisini verdi. Ekici, Antep’te bu aşıyı yaptırmak isteyen ebeveynlerin ASM ve TSM’leri tek tek dolaşarak aşı bulmaya çalıştıklarını, aşıyı bulamadıkları için de bebeklerini aşılatamadıklarını belirtti.